Kategorier
Mikroplast funnet i menneskehjernens luktsenter
Da forskere analyserte innholdet i luktelappen hos 15 avdøde, fant de mikroplast hos åtte av dem.
Kan mikroplast nå luktsenter? Dette ønsket brasilianske forskere å teste, og de publiserte resultatene i JAMA Network Open 16. september.
Forskerne analyserte innholdet i luktelappen hos 15 avdøde personer med median alder på 70 år. Det ble påvist mikroplast hos åtte av dem. De dominerende formene var partikler og fibre, med polypropylen som den vanligste polymeren.
Mikroplast seiler opp som et stadig viktigere miljø- og helseproblem.
Tilstedeværelsen av mikroplast i luktelappen antyder at mikroplast kan nå hjernen via nervebaner som informasjon til hjernens luktsenter (den olfaktoriske nervebanen). Dette understreker behovet for ytterligere forskning på mikroplastens giftvirkninger på nervebaner og implikasjoner for menneskers helse. Det vil også være avgjørende å avklare om mikroplast kan krysse blod-hjerne-barrieren.
Vår kommentar:
Mikroplast seiler opp som et stadig viktigere miljø- og helseproblem. Det er derfor viktig med studier som avklarer hvordan vi blir eksponert og hva disse stoffene gjør med oss. IM