
Sjokoladepålegg fra Gry Hammer
Den kjente og dyktige bloggeren, forfatteren og fermenteringseksperten Gry Hammer er aktuell med en ny bok: Den moderne jeger (Cappelen Damm, 2017). Her skriver hun om hvordan man kan få tak i gode råvarer i vårt moderne samfunn. I tillegg deler hun en rekke oppskrifter på god, sunn og bærekraftig mat. Blant oppskrifter på tilberedning av kraft og klør fant vi en oppskrift på sjokoladepålegg som passer både i denne spalta, samt oppå Grys gode surdeigsbrød eller frøknekkebrød.
Tekst og foto Anne Lene Johnsen
[gdlr_box_icon icon=”none” title=”Noe godt”]Har du et tips til noe godt? Send det gjerne til oss med noen få ord om deg selv, slik at også andre kan få glede av det. E-post: annelene@annelene.no[/gdlr_box_icon]
Du trenger:
3 dl smør og/eller kokosolje (jeg brukte Berit Nordstrands Smøremyk rapskokos1)
2 ss rå kakao
3 ss rå honning
Slik gjør du:
Sørg for at smøret/kokosoljen er romtemperert og at honningen er flytende. Varm den gjerne i vannbad til den blir lett å røre inn i smøret sammen med kakaopulveret.
Sjokoladepålegget holder seg fint i romtemperatur minst en ukes tid. Setter du det i kjøleskapet, holder det naturligvis lenger, men er ikke like smørbart.
Tips:
Trikset er å ha et påbegynt glass kokosolje med cirka 3 dl igjen. Sett glasset et sted i huset som gjør at olja blir myk (ved cirka 24 grader Celsius). Så kan du blande i de øvrige ingrediensene rett oppi dette glasset.
Kilde:
1. http://www.synnove.no/produkter/berit-nordstrand/sjokolade-50-kakao-kokos