
Superenkle, glutenfrie knekkebrød
Bli abonnent av Helsemagasinet og få Hormonskolen som PDF i velkomstgave!
Som abonnent får du:
Rabatterte priser på utvalgte produkter i Helsemagasinets nettbutikk
Tilgang til over 3000 artikler om helse
Tilgang til alle tidligere utgitte magasiner i PDF
Prøv Helsemagasinet for så lite som 10 kroner i 10 dager!
[gdlr_box_icon icon=”none” title=”Noe godt”]Lyst på noe godt? På denne siden presenterer vi lure tips og andre favoritter for godtemonser. Send gjerne inn din egen oppskrift til birthe@vof.no!
Tekst og foto Anne Lene Johnsen[/gdlr_box_icon]
Disse knekkebrødene faller i smak hos de fleste og er kjempelette å lage. Oppskriften har jeg fått av Elin, som jobber som spesialpedagog hos Senter for bedre læring. Hun mener at de er skikkelig bra hjerneføde. De smaker godt med for eksempel smør eller Cocosa, fleskepølse, ost eller kaviar på.
Du trenger:
3 dl linfrø (legges i bløt i 5 dl vann)
500 gram nøtter, for eksempel halvparten hasselnøtter og mandler
Cirka 100 gram gresskarkjerner (en halv pose)
1-2 ss loppefrøskall (Fiberhusk©)
3 dl vann
Slik gjør du:
Legg linfrøene i bløt i en halv liter vann i cirka 6–8 timer, gjerne over natta. Mos linfrøene med stavmikser.
Bland sammen alt i en bolle. Tilpass vannmengden så deigen blir passe fast.
Spre deigen på 3 ovnsplater med bakepapir. Rut opp til ønsket antall knekkebrød.
Steik på varmluft 175 grader i cirka 30 minutter. Ta brettene ut, og skjær i ruter på nytt. Steik videre i 15-30 minutter, det vil si til knekkebrødene er passe sprø og litt gylne.